Altyapı Kanal

Dünya üzerinde bir şehir, bir ülke ya da bir herhangi bir yapı için gerekli olan yol, su, elektrik, kanalizasyon, peyzaj, gaz gibi unsurların tamamı Altyapı olarak tanımlanır. Bir ülkenin büyümesi, gelişmesi için altyapı çalışmaları yapılmalıdır. İnşaat sektöründe altyapı çalışmaları nasıl yapılır konusunda birçok konuya dikkat etmek gerekir. Hafriyatın çıkarılması, doğru makinelerle kazı çalışmalarının yapılması oldukça önemlidir. Özellikle kazı çalışması yapılacak alanda elektrik, su, doğalgaz gibi hayati öneme sahip ünitelerin olması ise alt yapı çalışmalarının daha dikkatli yapılmasını gerektirir.
alt-yapi-calismalari-nedir
Altyapı çalışmaları nelerdir?

Bir şehrin yapılandırılmasında ve çağdaşlaşmasında en önemli rollerden biri Altyapı çalışmalarıdır. İş tecrübesi, uzmanlık, makine parkuru altyapı kazı çalışmalarında önemli rol oynar.

  • Enkaz Kaldırma
  • Moloz Atımı ve Nakliye İşleri
  • Çevre Düzenlemesi
  • Dolgu Sıkıştırma ve Tesviye
  • Mini Fore Kazık ve Sondaj Kazıları
  • Yol Yapımı Hafriyatı

Altyapı çalışmalarının en önemli kolu hafriyattır. Doğru teknikle ve titizlikle yapılması gerekir. Hafriyat çalışmalarında yapılacak bir hata tüm planlarınızı değiştirmenize yol açabilir. Hafriyat uygulaması kendi içinde de bölümlere ayrılır. Bina temel hafriyatı, bina yıkımı hafriyatı yanında baraj inşaatları, yol yapım çalışmaları ve bina yapımı da hafriyat işleri olarak adlandırılır.

Yıkım ve enkaz hafriyat işleri, son teknoloji araçlarla yapılması gerekir. Enkaz kaldırma işlemi sırasında çevredeki diğer alanların zarar görmemesi çok önemlidir. İnşaat yapımı ile birlikte biriken pislik, moloz kaldırma hizmeti altyapı çalışmaları içindedir. Çevreye zarar vermeden en pratik şekilde çevre moloz ve pisliklerden arındırılır.

Kamu alanlarında, bina yıkım ve inşaat bitiminin sonrasında çevrenin düzenlenmesi gerekir. Modern alanların oluşturulması, yürüyüş parkurları, parklar, gezi ormanlarının oluşturulması, çocuklar için yaşam alanlarının oluşturulması gibi işler, çevre düzenlemesi adı altında alt yapı çalışmalarını oluşturur. Altyapı çalışmalarından biri de dolgu sıkıştırmasıdır. Zeminin cinsi, rutubet derecesi iyice analiz edilerek uygun ekipman ve makine sağlanarak bu altyapı çalışması gerçekleştirilir. Altyapı çalışmalarından biri olan yol yapımında yol güzergahının etüdü yapılır ve kesin güzergah aplikasyonu çıkarılarak şeritvari harita çıkarılır. Yol aksesarlarının yapılması, üst yapının yapılması, gerekli alt yapı ve şev kazıkları çakılması yol yapımında uygulanacak prosedürlerdir.