Kuyu Temel Su Yalıtımı

En çok tercih edilen iksa yöntemlerinden biri olan kuyu temel, su yalıtımı konusunda oldukça zahmetli ve zor olan bir işlemdir. Kuyu temel su izolasyonunun doğru şekilde yapılması oldukça önemlidir. Kuyu temel su yalıtımı nasıl yapılır konusunda yapılacak hata binanın sağlam temeller üzerine kurulmasını engeller ve toprak kayması sonucu yan parselleri de etkileyebilir.

Kuyu temel su yalıtımı, bina temelinin sağlam kalması için yapılması gereken bir işlemdir. Kuyu temel su yalıtımı için kristalize malzemeler kullanılarak yalıtımın yapılması gerekir. Eğer su betonarme içinde kabul edilip kuyu pompa sistemiyle atılmaya kalkılırsa su kuyu temel su izolasyonu hatalı olur.

kuyu-temel-su-yalitimi

Kuyu temel su yalıtımı nerelerde uygulanır?

  • Birden fazla bodrum katı olan binalar
  • Metro istasyonları
  • Yeraltı depoları

Nüfusun artması, kentsel dönüşümün hızla arttığı günümüzde inşaat sektörü arazi problemi çekmeye başlamıştır. Bu yüzden binalar daha yüksek yapılmakta ve bodrum katlar, zemin katlar daha fazla olmaya başlamıştır. Bu yüzden kuyu temel iksa yöntemlerinde kuyu temel su yalıtımı da kaçınılmaz olmaya başlamıştır. Kuyu temel su izolasyonu esnasında yapılması gereken şey kuyu temel perdelerinin doğru yöntemle onarılması, tüm su köprüleri teker teker doldurularak betonarme perde içinde suya doğru gidilerek oluşan tüm çatlaklar kristalize edilerek su yalıtımı yapılmalıdır.

Su yalıtımında betonarme içinde su köprüleri vardır. Parçalar halinde dökülen perde betonlarda ciddi oranda soğuk derz oluşur. Tek taraflı yapılan kalıp için su yalıtımı şarttır. Perde betonları içinde oluşan betonun homojenliğini kaybetmesi yani segregasyon yüzünden bu durumun önlenmesi gerekir. Sonrasında kristalize yalıtım malzemeleri ile kuyu temel su yalıtımı gerçekleştirilmelidir.

Çoğu zaman kuyu temel yönteminde yanlışa düşülebilmektedir. Kalın sıva, tuğla duvar örmek ya da mantolama sistemi kullanmak kuyu temel su yalıtımı için doğru yöntem değildir. Bu işlemlerin yerine kuyu temel perdeleri onarılarak su köprüleri doldurulur ve kristalize özelliği olan su yalıtım malzemesi ile kuyu temel su izolasyonu gerçekleştirilmelidir. Aynı zamanda kuyu temelde betonlar farklı zamanlarda dökülür. Oluşan soğuk derzler için ise suyla kendinden şişen fitiller kullanılarak kuyu temel sömellerin üzerine temel oturtulmalıdır.