Kuyu Temel Tercih Edilmesinin Sebebi Nedir

Depremlerin sık olduğu ülkemizde kentsel dönüşüm projelerinde çoğunlukla kuyu temel uygulaması yapılmaktadır. Fore kazık ve mini kazık iksa yöntemlerinin dışında inşaat firmalarının en çok kullandığı yöntem kuyu temel yöntemidir.

Kuyu temel tercih edilmesinin sebebi ise maliyetinin az olması, m2 kaybının en aza indirilmesi ve kazılar esnasında toprak kayması tehlikesine karşı doğacak can ve mal kaybını önlemek ya da en aza indirmek içindir. Kuyu temel, hem istinat hem de taşıyıcı perde görevini gördüğü için firmalar tarafından en çok tercih edilen yöntemdir.

kuyu-temel-tercih-edilmesinin-sebebi-nedir

Kuyu temel çalışmasına başlamadan önce bir dizi değerlendirme ve risk analizi yapılır. Bölgenin ne kadar risk altında olduğu bu analiz ve değerlendirme sonrasında ortaya çıkar. Projede planlanan derinlik ve ölçüde kuyu temel ayağı dikkate alınır ve kazı çalışmaları başlar.

Kuyu temel ebatları nelerdir?

Kuyu temel, zemin cinsine, kuyu derinliğine, dinamik ve sabit yüklerine göre ebatları değişmektedir.

  • Kuyu temel 3mX2.5m
  • Kuyu temel 3mX2m
  • Kuyu temel 3mX1.75m
  • Kuyu temel 3mX1.5m olarak ebatlarını değişmektedir.

Yeraltı suyunun çok fazla olmadığı, sert zeminlerde uygulanan kuyu temel, zemin özelliklerine göre 20-30 m derinliğe kadar uygulanabilmektedir. Kuyu temel ebatları standart değil zeminin özelliğine, dinamik ve sabit yüklerine, kuyu derinliğine göre değişir.

Bitişik nizam projelerde zeminin kaymaması, komşu parsellerde toprak kayması olmaması için hafriyat çalışmaları başlamadan önce komşu parsellerin zarar görmemesi, yolun kaymaması için kuyu temel çalışması yapılır. Ancak, kuyu temel çalışması yapılmadan önce bazı çalışmaların yapılması ve en uygun yöntemin belirlenmesi gerekir. Forze kazık ya da mini kazık yöntemi de inşaat firmalarının tercih ettiği yöntemlerdendir. Eğer kazık makinalarının çalışamayacağı bir arazi ise kuyu temel yöntemi rahatlıkla uygulanabilir. Böylece hem arsanız m2 kaybı yaşamaz hem de daha az maliyetle yöntemi uygulamış olursunuz. Ancak daha önceden de belirttiğimiz üzere kuyu temel uygulaması yapılırken yeraltı su izolasyonuna ve zeminin sert olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Kentsel dönüşüm projelerinde sıklıkla kullanılan kuyu temel yöntemi ile yer kaybı minimuma indirildiği gibi temel perde yüzeylerine ek işçilik olmadan izolasyon yapılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken şey su izolasyonu ve perde betonların parçalar halinde dökülmesi yüzünden soğuk derz oluşmasıdır.